Zdjęcia
Atrakcje

Zamek Bolków

Zamek Bolków - największy średniowieczny zamek zbudowany rękami Piastów. Położony na wzgórzu z trzech stron powiązany z miastem, z czwartej zaś znajduje się strome zbocze i dolina rzeki Nysy Szalonej. Budowla dzieli się na trzy zespoły: zamek górny, średni i dolny. Każda ma wysokie mury, baszty i budynki mieszkalne, częściowo w ruinie.

Na zamku górnym wieża z lochem głodowym i tarasem widokowym dla turystów. Jest to wielka osobliwość: zbudowano ją na planie jakby kropli wody, w efekcie od jednej strony posiada ostry dziób - to jedyny taki przykład w Sudetach. Piękny widok na Pogórze Bolkowskie, zamek w Świnach, znaczną część Sudetów Środkowych i na miasto, które było kiedyś objęte wraz zamkiem jednym murem obronnym. Wieża ta jest najstarszą częścią zamku (XIII w.).

 Zamek rozbudowywano przez kolejne lata aż do roku 1540. W tej ostatniej fazie zatrudniony był tu znany architekt Jakub Parr: wykonano zewnętrzny mur przystosowany do broni palnej, budynek mieszkalny zwany "Domem Niewiast" - obecnie muzeum z eksponatami wyrobów rzemiosła, które używały nasze praprababki. Kolekcja mebli, broni z XVI–XVIII w. oraz tablica genealogiczna Piastów świdnicko-jaworskich.

W roku 1995 powstało w Bolkowie Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. Za cel postawiło sobie odtwarzanie dawnej kultury oraz wskrzeszanie szczytnych ideałów rycerskich. Na dziedzińcu zamku dolnego odbywają się turnieje rycerskie w ostatnią sobotę i niedzielę czerwca, turniej dziennikarzy we władaniu średniowieczną bronią wszelaką (2 maja), castle party - rock gotycki (koniec lipca), dni średniowiecznej kultury śląsko-łużyckiej (koniec września) oraz inne imprezy.
Przez Bolków prowadzi zielony szlak zamków piastowskich

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457575 odwiedzin