Zdjęcia
Atrakcje
www.ksiaz.walbrzych.pl www.ksiaz.walbrzych.pl

Zamek Książ i wąwóz Pełcznicy

Zamek Książ i wąwóz Pełcznicy
Monumentalny zamek niezwykle malowniczo położony na cyplu skalnym, nad wąwozem Pełcznicy, w Wałbrzychu. Zbudowali go Piastowie Świdniccy w XIII w., a po wygaśnięciu dynastii przejęła go ostatecznie w XVI w. rodzina Hochbergów i posiadała do 1939 r. Przez 600 lat zamek był bezustannie przebudowywany i rozbudowywany aż do pocz. XX w.

Obecnie obok Malborka i krakowskiego Wawelu to największy zamek w Polsce: ponad 400 sal o łącznej kubaturze 150 000 m sześć. Majątek Hochbergów pozwalał na zatrudnianie najlepszych architektów i artystów. W zamku ekspozycja wnętrz pałacowych, m.in. wspaniała Sala Maksymiliana z barokowym malowanym plafonem. Zwiedzać można samodzielnie lub z przewodnikiem. Dodatkowo można wspiąć się na najwyższą wieżę.

Na potrzeby rodziny książęcej powstała olbrzymia stadnina koni, gdzie trzymano kilkaset wierzchowców różnych ras. Stadnina przewidziana jest też do zwiedzania wraz z małym muzeum powozów. Mają tu czasem miejsce aukcje koni oraz konkursy w powożeniu. Wnętrza zamkowe, tarasy z fontannami oraz zabudowania stadniny są ulubionym planem dla ekip filmowych. Kręcono tu m.in. "Hrabinę Cosel" i "Trędowatą".

Po przeciwnej stronie rzeki ruiny drugiego zamku, tzw. Starego Książa. Warto również przejść się wzdłuż rzeki Pełcznicy, gdzie zielony szlak zamków piastowskich prowadzi m.in. przez krótki tunel - jedyny na pieszym szlaku w Sudetach oraz obok prawie 800-letniego cisa "Bolko". Tereny wokół zamku to Książański Park Krajobrazowy.
 

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457485 odwiedzin