Zdjęcia
Atrakcje
http://farma69.pl/osada http://farma69.pl/osada

OSADA KULTURY Kopaniec - rekonstrukcja XIII w. osady

 Osada Kopaniec to wierna rekonstrukcja XIII wiecznego założenia o charakterze rolniczym i rzemieślniczym. Zbudowana na planie koła, otoczona naturalnym płotem, prezentuje przegląd architektury, rzemiosł i obyczajów trzynastego stulecia. W Osadzie można obejrzeć chaty kowala, cieśli, ceramika, wikliniarza i powroźnika, tkaczek, medyka… Można też przyjrzeć się ich pracy, posłuchać średniowiecznej muzyki wykonywanej na żywo, podziwiać taniec i rubaszne formy teatralne prezentowane chętnie przez zamieszkujących Osadę artystów, skosztować średniowieczne jadło… 


Osada Kopaniec została otwarta pierwszego maja 2008 roku i cieszy się dużym powodzeniem wśród zwiedzających. 


Osada – wspólnota pionierów walczących z siłami przyrody, zdanych tylko na siebie i swoje umiejętności. Wspólnota, która doskonale rozumiała znaczenie działania w grupie. Być może aktywność mieszkańców osady, Mąsa, Wojciesza, Twardoty, Głąba, Kołacza, Pirosza i innych była wspierana przez obcych, zwanych „gośćmi”. Zwłaszcza, kiedy okazało się, że na tym terenie odkryto złoża cennych kruszców. Z tym najbardziej cenionym – złotem. Być może zamieszkali w osadzie Walonowie , miśnieńscy górnicy i hutnicy. Wydobywali miejscowe złoto i zakładali pierwsze huty szkła. Być może do osady zawitał czasem kupiec wiozący swój towar do Czech. Lub zbieg i uciekinier, który liczył na azyl na tym odludziu. Pragnąc doświadczyć historii, tworzymy dzisiaj …. trzynastowieczną OSADĘ KOPANIEC.
Osadę, w której odżywają dawne rzemiosła, obyczaje i tradycje. Gdzie można usłyszeć miłosną pieśń zabłąkanego trubadura lub rubaszny tekst pijackiej piosenki. Warto tu przyjechać choćby po to, aby zrozumieć czym różni się dawna OSADA od współczesnego osiedla. Może być to doświadczenie zaskakujące i inspirujące.


Kopaniec to mała wieś położona na wschodnim krańcu Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich, na wysokości 450 – 750 mnpm. Swoją niezwykłość zawdzięcza wyjątkowym walorom krajobrazowym, historycznym i kulturowym. Do atrakcji wsi należą tajemnicze wały kamienne, piękne zabytkowe słupy ogłoszeniowe, kościół pw. św. Antoniego, średniowieczna leśna huta szkła. Ponadto we wsi działa Teatr Ludowy Kopaniec, grupa średniowieczna Cornu Cervi, Galeria Sztuki Wysoki Kamień, Galeria Na Płocie oraz replika średniowiecznej osady.

 

WIĘCEJ NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ

http://farma69.pl/osada

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457494 odwiedzin