Zdjęcia
Panorama Prudnika

Panorama Prudnika

Loch głodowy

Loch głodowy

Atrakcje
www.prudnik.pl www.prudnik.pl

Wieża Woka - Prudnik

Woka - Prudnik

Kamienna wieża to jedyna pozostałość po średniowiecznym prudnickim zamku, który w XIII w. ufundował czeski możnowładca Wok z Rosenbergu. Budowla ta, to tzw. stołp, czyli wieża ostatecznej obrony. Jak dowiodły ostatnie badania, jest to najstarsza wieża zamkowa na Górnym Śląsku i najstarsza prywatna budowla obronna w dzisiejszych granicach polskich, ponieważ w średniowieczu istniało prawo tzw. regale grodowe, według którego umocnione grody i zamki mogli budować jedynie królowie, książęta i najwyżsi dostojnicy kościelni. W XIII w. Prudnik przynależał do Królestwa Czeskiego, gdzie prawo takie nie obowiązywało.
Wieża pełniła też funkcję jako więzienie, a w momencie zagrożenia była magazynem żywności i zbrojownią. Pierwotnie wejście do wieży znajdowało się w otworze ulokowanym na 12,5 m nad poziomem gruntu. Obecnie do otworu wejściowego prowadzi zewnętrzna klatka schodowa. Wieża ma dziś 41m wysokości, choć pierwotnie była ona nieco wyższa.
Taras widokowy (hurdycja) znajduje się na wysokości ok. 22 m, czyli do poziomu, do którego sięgają oryginalne mury kamienne z XIII w. Zachowanie XIII-wiecznych murów w tak okazałym stanie jest unikatem na skalę kraju. Na uwagę zasługuje grubość murów, w dolnej części ok. 3,5 m. Wewnątrz zabytku znajduje się tzw. loch głodowy czyli dawne pomieszczenie więzienne, w atrakcyjny sposób wyeksponowane.
Turysta odwiedzający Wieżę Woka znajdzie w obiekcie ciekawe opisy samej budowli oraz atrakcji jakie może zobaczyć z tarasu widokowego w językach: polskim, czeskim, niemieckim i angielskim. Dostępna jest także pamiątkowa pieczęć z wizerunkiem zabytku.
Wieża została wyremontowana i przystosowana do celów turystycznych w 2009 r. dzięki Gminie Prudnik.


Informacje praktyczne:
Obiekt czynny w okresie od 1 maja do 1 listopada w dniach: piątek, sobota, niedziela od 10.00 – 16.00. W inne dni tygodnia oraz w okresie zimowym wieża czynna po wcześniejszym kontakcie z Muzeum Ziemi Prudnickiej
Cena biletu: 3 zł – cały, 2 zł – ulgowy. Dla grup zorganizowanych możliwość nabycia biletów grupowych.
Wysokość: 41m
Wybudowana: XIII w. Udostępniona jako punkt widokowy – 2009r.
Kontakt: Muzeum Ziemi Prudnickiej
Tel: 77 406 80 60
Email: muzeum.prudnik@neostrada.pl

Dojazd/dojście: Wieża Woka znajduje się w centrum Prudnika, przy Pl. Zamkowym, ok. 200m od rynku.

 

Zdjęcia: Piotr Dobrowolski,  Wojciech Góra
Tekst: Wojciech Góra

 

 

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457492 odwiedzin