Zdjęcia
Sanktuarium Św. Józefa

Sanktuarium Św. Józefa

Sanktuarium Św. Józefa

Sanktuarium Św. Józefa

Pomnik Prymasa

Pomnik Prymasa

Sala Audiowizualna

Sala Audiowizualna

Cela w której więziony był Prymas Wyszyński

Cela w której więziony był Prymas Wyszyński

Grota Lurdzka

Grota Lurdzka

Atrakcje

Sanktuarium Św. Józefa - PRUDNIK

 Prudnik - Sanktuarium św. Józefa Diecezji Opolskiej i miejsce uwięzienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 1954 – 55.

 

Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie jest miejscem szczególnym nie tylko ze względów religijnych, historycznych ale także krajoznawczych. Dla Polaków jest to miejsce tym bardziej wyjątkowe, że właśnie tu w niewielkim, otoczonym lasem, klasztorze franciszkanów był więziony w latach 50. XX w. Kardynał Stefan Wyszyński. Tu również zrodziła się myśl Prymasa, aby odnowić śluby złożone Ojczyźnie w XVII w. przez polskiego króla Jana Kazimierza chroniącego się w niedalekim Głogówku przed potopem szwedzkim.

Historia
Franciszkanie dotarli do Prudnika w 1852 r. Byli to tzw. alkantaryni z Saksonii. Początkowo skierowano ich do klasztoru na Górze Św. Anny. Franciszkanie nie znali języka polskiego przez co nie mogli porozumieć się z lokalną ludnością, dlatego po kilku tygodniach przeniesiono ich do Prudnika. Na ofiarowanym im terenie, poza miastem, wybudowali skromny klasztor. Dość szybko, oddani posłudze bracia zakonni, zaskarbili sobie sympatię miejscowej ludności. Jednak już w 1855r. ze względu na konflikt z biskupem wrocławskim, franciszkanie musieli opuścić Prudnik.
Przez kolejne cztery lata klasztor stał pusty. W 1859 r. zamieszkał w nim pustelnik Wilhelm Weber.
Dzięki prudnickiemu proboszczowi sprowadzeni zostali w roku 1866r. inni franciszkanie również z Saksonii, którzy w tym samym roku zaczęli wznosić obecny kościół św. Józefa, konsekrowany w grudniu tegoż roku.
W 1875r. na dwa lata franciszkanie ponownie opuścili klasztor.
W 1900 powstaje murowany budynek klasztorny, który zostaje powiększony w 1921r o drugie piętro.
Wiosną 1945r. w okolice Prudnika nadciągnął wojenny front. Budynki klasztorne znajdujące się na linii ostrzału trafione zostały 24 pociskami. Śmierć poniosło dwóch braci zakonnych.
Po wojnie klasztor zasiedlili polscy franciszkanie, którzy już w 1954r. musieli opuścić to miejsce. Mieszkańcy Prudnika i okolic otrzymali zakaz zbliżania się w rejon klasztoru, który przejęty został przez funkcjonariuszy UB w liczbie 30 osób. Klasztor na przeszło rok 1954 – 55 stał się więzieniem dla Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dwóch współwięźniów: Ks. Stanisława Skorodeckiego i siostry zakonnej Leonii Graczyk.
Kiedy Prymas został przewieziony do Komańczy, klasztor zaczął być przebudowywany na sanatorium dla dzieci z rodzin wojskowych. W wyniku tych prac dość mocno ucierpiał kościół.
Franciszkanie powracają do Prudnika w 1957r. i wraz z lokalnymi mieszkańcami zaczynają odbudowę.
Ważną datą jest 8 marca 1996r. kiedy ordynariusz opolski Ks. Bp Alfons Nossol nadał kościołowi rangę Sanktuarium Św. Józefa diecezji opolskiej. Przypadło to w 130 rocznicę budowy kościoła.
Rok 2001 ogłoszony został Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia wzniesiono krzyż na szczycie Koziej Góry, w którym jest umieszczona kamień - relikwia z Bazyliki Konania Pana Jezusa w Jerozolimie.
Dziś Sanktuarium jest licznie odwiedzanym miejscem przez turystów i pielgrzymów.

„Chleb Wyszyńskiego”
W Prudniku na ul. Piastowskiej znajduje się piekarnia gdzie można kupić jedyny w Polsce „Chleb Wyszyńskiego”, specjalnej receptury.

Klasztor Franciszkanów
W klasztorze znajduje się cela w której był więziony Prymas Kardynał Stefan Wyszyński oraz przestronna sala audiowizualna gdzie organizowane są prelekcje i spotkania. Jest tu pokazana historia prudnickich franciszkanów i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Godny uwagi jest obraz przedstawiający zniszczony podczas działań wojennych klasztor kapucynów, który znajdował się na pobliskiej Górze Kaplicznej (nieodbudowany po wojnie).
W holu znajduje się współcześnie namalowany obraz św. Józefa na osiołku z głową Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Przed klasztorem znajduje się pomnik – epitafium powstały w 1983 r. na cześć Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kościół św. Józefa
Kościół powstały w 1866 r. Jest jednonawową budowlą, skromną w kształcie i wyposażeniu zgodnie z regułą franciszkańską. Wewnątrz znajduje się neogotycki ołtarz z kopią obrazu św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Oryginał namalowany przez Alberta Küchlera zaginął w latach 50. XX w. w czasie kiedy klasztor zajmowany był przez bezpiekę. Ołtarz zwieńczony jest krzyżem, przy którym stoją figury: Matki Bożej, św. Ewangelisty, a poniżej dwóch aniołów. Obok obrazu Św. Józefa znajdują się figury świętych: Jana Chrzciciela, Klary, Paschalisa i Jana Kapistrana. Do nawy przylegają dwa ołtarze boczne z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Matki Bożej. Dach kościoła zwieńczony był niewielką wieżyczką. Została ona usunięta w okresie prób przebudowy budynku w latach 50. na sanatorium.


Grota Lurdzka
Dzięki inspiracji nauczyciela, patrioty i organisty z Prudnika Filipa Roboty i za aprobatą O. Benedykta Behra w 1904 r. powstaje „Grota Lurdzka”. Budulcem groty jest sprowadzony z Nadrenii tuf wulkaniczny. Wykorzystując pozostałe kamienie, przebudowano XIV stację Drogi Krzyżowej nadając jej obecny wygląd.

Droga Krzyżowa

W 1891 r. została wybudowana w pobliżu klasztoru Droga Krzyżowa z dużymi murowanymi kapliczkami, zniszczona w 1956r. po wywiezieniu Ks. Prymasa do Komańczy. Ocalała tylko kaplica stacji XIV oraz rozbita głowa Chrystusa z uszkodzonej figury ze stacji XII znajdująca się dziś w sali audiowizualnej. Pozostałe stacje Drogi Krzyżowej zostały odbudowane, ale dziś są to niewielkie drewniane kapliczki.

Cmentarz
W 1918 r. niedaleko klasztoru na szlaku drogi krzyżowej powstał niewielki cmentarz zakonny, otoczony lasem. Znajdują się tu m.in. dwa nagrobki z wiosny 1945r., kiedy to przez Prudnik przechodził front wojenny. Zginęło wtedy dwóch braci zakonnych.

Polana Kucharskiego
Jest to turystyczna polana biwakowe, gdzie znajdują się ławki ze stolikami i miejsce na ognisko. Rozpościerają się stąd bardzo ładne widoki na pobliskie góry – Zlatohorską Vrchovinę, (już po czeskiej stronie) oraz przechodzą tędy szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i szlak konny. Jest to główne miejsce spotkań prudnickiego oddziału PTTK.

Aleja Wilka z Gubbio
Jest to aleja licząca ok. 300 m, prowadząca na wierzchołek Koziej Góry (317 m. n.p.m.) na której umieszczony jest zielony krzyż milenijny oraz wieża widokowa. Na trasie rozmieszczone są tablice na których widnieją rysunki wykonane przez prudnickie dzieci obrazujące jedną z legend o św. Franciszku.


Wieża widokowa

Wieża znajduje się na wierzchołku Koziej Góry (317 m. n.p.m.) Obiekt został zbudowany w 2009 r. dzięki Gminie Prudnik i dotacjom unijnym. Wieża liczy 15 m, a z zadaszonego tarasu widokowego rozpościera się piękny widok na Prudnik i okolicę. Przy dobrej pogodzie widoczna jest Góra Św. Anny. Pod wieżą są ławki ze stolikami gdzie można odpocząć.


Informacje praktyczne
kontakt:
Sanktuarium św. Józefa
Klasztor Franciszkanów
ul. Poniatowskiego 5
48 – 200 Prudnik – Las, ul. Poniatowskiego 5
tel. 77 – 406 72 50

Zwiedzanie:
Celę Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz salę audiowizualną można zwiedzać codziennie z wyjątkiem godzin Mszy św. i nabożeństw.
Każdy odwiedzający Sanktuarium może zaopatrzyć się w publikacje oraz drobne pamiątki związane z tym miejscem.

Msze św. odbywają się:
Niedziele i święta: 8.00, 10.00, 11.30
w dni powszednie: w okresie letnim o godz. 18.00
w okresie zimowym o godz. 17.00

Nabożeństwa
wtorek: do św. Antoniego
środa: do św. Józefa
piątek: Droga Krzyżowa pół godziny przed Mszą św.

Odpusty:
19 maraca i 1 maja (Zlot Józefin i Józefów) – św. Józefa
1 niedziela sierpnia – Matki Boskiej Anielskiej
(Spotkanie Frańsciszkańskiego Zakonu Świeckich)
Niedziela po 4 paździenirka – św. Franciszka z Asyżu
(nabożeństwo szacunku dla zwierząt).

Imprezy:
- zlot miłośników motocykli – harleyowców z koncertem rockowym (lipiec).
-„Przystanek Prudnik” i „Ogólnopolski Bieg Prymasowski” pod przewodnictwem urodzonego w Prudniku dominikanina oo. Jana Górę.(wrzesień).
- Dzień św. Huberta – Msza św. i spotkanie z leśnikami i myśliwymi oraz degustacja dziczyzny (listopad).

Spowiedź: codziennie przed Mszą św.

Dojazd
Samochodem:
Z centrum Prudnika skręcić w lewo na ul. Dąbrowskiego w kierunku Dębowca. Po ok., 600 m skręcić w lewo na ul. Lipową i po 50 m w prawo, następnie prosto do Sanktuarium. Droga jest dobrze oznaczona w terenie poprzez brązowe tablice wskazujące kierunek na Sanktuarium. Przy Sanktuarium znajduje się parking gdzie jest możliwość parkowania autokarów są także ogólnodostępne toalety. Odległość z centrum Prudnika do Sanktuarium – 3 km.
Rowerem:
Z parku prudnickiego zielonym szlakiem rowerowym Gminy Prudnik – 3 km.
Z Sanktuarium można udać się na dalszą wycieczkę w kierunku południowym na stronę czeską, do Trzebiny lub do Dębowca. W okolicy liczne ścieżki szutrowe idealnie nadające się do jazdy na rowerach górskich, a zimą na narty biegowe.

Dojście:
Wycieczkę najlepiej zacząć w Parku Miejskim w Prudniku spod zabytkowej altany, gdzie znajduje się główny szlakowskaz oraz mapa turystyczna.
- szlak czerwony – 3 km. (40 min).
- szlak niebieski – 3,5 km (50 min).
- szlak zielony Gminy Prudnik (pieszo – rowerowy) – 3 km (40 min).

Od Sanktuarium biegną liczne szlaki turystyczne dzięki którym można odwiedzić inne atrakcje turystyczne Gór Opawskich i pogranicza polsko – czeskiego.

 

Tekst: Wojciech Góra

Zdjęcia: Piotr Dobrowolski i Wojciech Góra

Cmentarz klasztorny
Buk Kardynalski
Stacja drogi krzyżowej
Wieża widokowa
www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457511 odwiedzin