Zdjęcia
Atrakcje
www.kletno.pl www.kletno.pl

Kopalnia Uranu KLETNO

 Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej , najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc, malachit i innych), kolekcję historycznych map, sprzętu i kufli górniczych. Długość udostępnionych wyrobisk to około 250 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. Trwają prace nad rozbudową obiektu, zarówno górnicze jak i speleologiczne.

Usługi Edukacyjne świadczone przez Podziemną Trasę Turystyczno-Edukacyjną w Starej Kopalni Uranu w Kletnie to niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne, jakimi są udostępnione wyrobiska historycznej kopalni. Świadczone są na rzecz osób indywidualnych i grup zorganizowanych, szkół wszystkich szczebli jak i ośrodków naukowo- badawczych.

Oferta:

- zwiedzanie z przewodnikiem,

-nocne zwiedzanie,

- warsztaty dla dzieci i młodzieży,

-wyprawy ekstremalne,

-imprezy integracyjne.

Mamy przekonanie, że niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne jakie stosujemy nie tylko poszerzają wiedzę, ale również rozbudzają nowe zainteresowania i pasje.

Więcej na www.kletno.pl

 

sztolnia jest czynna przez cały rok:

w godzinach 9.00-17.00

bilety w cenie:

12zł normalne i 10 zł ulgowe

Kontakt

Podziemna Trasa Turystyczno – Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie

tel.kom. +48 601 889 243, kontakt@kletno.pl, www.kletno.pl

SZTOLNIA JEST CAŁKOWICIE BEZPIECZNA POD WZGLĘDEM PROMIENIOWANIA RADIOAKTYWNEGO!

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457487 odwiedzin