Zdjęcia
Atrakcje

Zamek Grodno

Zamek Grodno - nad rzeką Bystrzycą, na płd. od Świdnicy, nad Zagórzem Śl. Przy nim początek zielonego szlaku zamków piastowskich. Jeden z ciekawszych przykładów architektury militarnej Śląska.

Składa się z gotycko-renesansowego zamku górnego, oraz rozległego zamku dolnego. Właścicielami byli tu piastowie świdniccy, rycerze-rabusie oraz ród von Logau (z Łagowa). Ci ostatni rozbudowali go w okresie renesansu we wspaniałą rezydencję. Mieszkali tu do końca XVIII w. Przed 100 laty rozpoczęto ratowanie zamkowych ruin.

Dziś robią wrażenie: dekoracja sgraffitowa bramy wejściowej, fragmenty renesansowej attyki, portal z czerwonego piaskowca, prowadzący na zamek górny. Tam muzeum. Po schodach można wspiąć się na wieżę i rozkoszować się widokiem na Jezioro Bystrzyckie i Góry Sowie.
 

Jedna z legend opowiada o niewiernej żonie tutejszego kasztelana, która została przyłapana na wiarołomstwie. Za karę sąd przykuł ją do ściany i żywcem zamurował w wieży zamkowej. Szkielet kobiety, który podziwiamy obecnie, pochodzi z XX w., wykonany z plastiku. Stanowi przestrogę dla niewiernych.

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457515 odwiedzin