Atrakcje

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
Wojna 30-letnia (lata 1618-1648) zakończyła się na Śląsku kompletną przegraną protestantów, którzy stanowili przeważającą większość mieszkańców. Odebrano im wszystkie kościoły, a na mocy pokoju westfalskiego pozwolono wybudować tylko trzy: w Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Cesarscy urzędnicy szykanując protestantów pozwolili im używać do budowy jedynie nietrwałych materiałów, tj. drewna, słomy, gliny i postawili też trudny warunek: budowa ma być zakończona w ciągu jednego roku. Świątynia głogowska zbudowana jako pierwsza nie dotrwała do naszych czasów. Dwie pozostałe możemy podziwiać.

Protestanci zatrudnili znakomitych architektów i w kościołach swych połączyli niemożliwe z możliwym. Po ich wzniesieniu rozpoczęto zdobienie wnętrz - tu już nie było ograniczeń administracyjnych. Dla powiększenia pojemności świątyń zbudowane zostały 4 kondygnacje empor (drewnianych balkonów). Wszystkie one są bogato zdobione rzeźbiarsko i malarsko. Malowane są również całe stropy. Stan zachowania jest bardzo dobry. 

Kościół w Świdnicy ma 44 m długości, 30,5 m szerokości, zajmuje 1090 m kw. powierzchni i może pomieścić 7000 osób, z czego 3000 ma miejsca siedzące. Na uwagę zasługuje honorowa loża dla właścicieli zamku Książ - rodziny Hochbergów, którzy dostarczyli większość drewna potrzebnego do budowy świątyni. Osobliwością są dodatkowe organy nad ołtarzem głównym.

Kościół w Jaworze ma na parapetach empor wymalowane aż 143 sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Dwie kondygnacje fundowały poszczególne cechy rzemieślników, rody mieszczańskie lub rodziny szlacheckie mieszkające w okolicy. Świątynia mieści 6000 osób. Jej wymiary to 43,5 m długości, 14 m szerokości i 15,7 m wysokości do stropu w nawie. Powierzchnia budowli to 1180 m kw., a wnętrze utrzymane jest w sposób bardzo zwarty z wyróżnieniem ambony, ołtarza i chrzcielnicy.

W Europie nie ma więcej takich świątyń - z tak bogatym wyposażeniem i zbudowanych jakby wbrew zasadom budowlanym. Obie świątynie wpisano jesienią 2001 r. na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
 

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457559 odwiedzin