Zdjęcia
Panorama Miasta

Panorama Miasta

Miejscowości

Piękne miasto  położone w Sudetach Środkowych nad Nysą Kłodzką, w miejscu gdzie przebiegał stary szlak handlowy, który był jedną z odnóg "szlaku bursztynowego". W X-XIII w. znajdowały się tu dwa ogrody obronne, po których dziś możemy oglądać grodziska. Pierwsza wzmianka o Bardzie pochodzi z 1096 r., a prawa miejskie otrzymało w 1300 r. Miasto nigdy nie miało obwarowań a przez swe strategiczne położenie było często niszczone.

Obecnie Bardo jest miejscowością turystyczną leżącą na szlaku dojazdowym do Ziemi Kł. Ciekawy jest jego układ urbanistyczny ze starymi domami i kamiennym mostem przez Nysę Kł.

Najcenniejszym zabytkiem jest wspaniała, barokowa, dwuwieżowa bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NM Panny, wybudowana w latach 1686-1704. Wewnątrz bardzo bogaty wystrój barokowy (wspaniale rzeźbiona ambona, organy z XVIII w.). Na ołtarzu znajduje się rzeźbiona w bukowym drewnie figurka Matki Boskiej, jedna z najstarszych romańskich rzeźb w Polsce. Figurkę od samego początku uznawano za cudowną. Przetrwała liczne pożary i grabieże miasta, przyciągając cudami licznych pątników. Inne zabytki to: barokowa plebania i klasztor redemptorystów z lat 1712-1716 z pięknym gotyckim ołtarzem i licznymi cennymi dziełami sztuki sakralnej. Dzieła są udostępniane do oglądania dla zwiedzających przez zakonników.

Na zboczu górującej nad miastem Kalwarii znajduje się punkt widokowy - Obryw Skalny, z którego można podziwiać malowniczy przełom Nysy, panoramę miasta oraz część Gór Bardzkich. Wystarczy przejść nieco dalej, aby zobaczyć fragmenty Kotliny Kłodzkiej. Na Kalwarii znajdują się ruiny średniowiecznego zamku oraz wiele kapliczek tworzących szlak pielgrzymkowy na szczyt. W okolicy występują aż trzy drogi krzyżowe prowadzące na pobliskie szczyty górskie.

Na osoby udające się do Barda pociągiem czekają znowu atrakcje. Na trasie znajduje się tunel (270 m) pod Tunelową Górą i przejazd rodzajem półki skalnej wykutej w stromym zboczu.

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5456905 odwiedzin