Miejscowości
www.gryfow.pl www.gryfow.pl

Gryfów Śląski

Miasto przemysłowe  ok. 7000 mieszkańców nad rzeką Kwisą u początku jej przełomu. Pierwszą osada powstała tu już w XII w., a bezpieczeństwo zapewniał jej odległy ok. 4 km na płd. wsch. zamek Gryf. Ok. 1300 miasto otrzymało mury obronne (w ich obrębie znajdował się też mały zamek), a potem liczne przywileje handlowe.

W XV-XVI w. w okolicy wydobywano złoto, cynę i inne rudy metali. W 1764 r. powstała tu pierwsza manufaktura, a w 1865 doprowadzono kolej (Jelenia Góra – Zgorzelec). W rynku renesansowe kamieniczki i ratusz, którego wieża po pożarze w roku 1929 otrzymała modernistyczny, zupełnie nietypowy hełm.

Wielkie atrakcje znajdują się w kamienno-ceglanym, gotyckim kościele św. Jadwigi. Sklepienie nawy głównej zdobione jest renesansowym sgraffitem - to jedyny tego typu przykład zdobnictwa na Śląsku. Także renesansowy, wielokondygnacyjny ołtarz główny z 1608 roku, jeden z najpiękniejszych w Sudetach. Po jego prawej stronie, w bocznej kaplicy wielki nagrobek 11 członków rodu Schaffgotschów, właścicieli zamku Gryf: stojące rzeźby mężczyzn w strojach rycerskich i kobiet w długich szatach oraz mniejsze sceny biblijne.

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457562 odwiedzin