Zdjęcia
Miejscowości

KOWARY

Wielkim atutem miasta jest jego położenie geograficzne. Kowary leżą w południowo-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich, na skrzyżowaniu dawnych traktów handlowych. Miasto charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu /420-1280 m n.p.m./ i zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi. Nie bez znaczenia są także wybitne walory widokowe. W granicach administracyjnych Kowar - na Przełęczy  „Okraj” znajduje się malownicze, najwyżej położone w Polsce drogowe przejście graniczne, z Republiką Czeską.


Kowary leżą w dolinie Jedlicy, pomiędzy dwoma  unikalnymi przyrodniczo obszarami chronionymi: Karkonoskim Parkiem Narodowym i Rudawskim Parkiem Krajobrazowym. Tereny tych Parków szczególnie nadają się  do rodzinnych pieszych wycieczek, zarówno latem jak i zimą. Znajdują się tu zakątki i szlaki, które zadowolą najbardziej wymagających turystów. W zaledwie kilka godzin można zdobyć najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę (1603 m n.p.m.).


Panują tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego oraz sportów lotniarskich. Loty na paraglajtach, lotniach i motolotniach wpisały się w kowarski krajobraz. Gęsta sieć szlaków rowerowych oraz wyznaczane szlaki konne cieszą się popularnością. Ze względu na wyjątkowy mikroklimat oraz działające podziemne inhalatorium radonowe Kowary są miejscem przyjaznym dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i układu krążenia.


Goszcząc w Kowarach koniecznie trzeba zobaczyć zabytki architektury tutejszej Starówki z klasycystycznym Ratuszem, XVIII i XIX-wiecznymi mieszczańskimi kamienicami oraz Kościołem pod wezwaniem NMP. W uzdrowiskowej części Kowar – Wojkowie zobaczyć można przepiękne budynki dawnych sanatoriów: secesyjną „Wysoką Łąkę” i monumentalny, prawie stuletni szpital „Bukowiec”


Od kilku lat popularność zyskuje organizowany tu co roku „Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi”. Turyści odwiedzający w sezonie zimowym Karkonosze mają możliwość czynnego uczestnictwa w zjazdach wyczynowych oraz rekreacyjnych wzbogacając swój program pobytu o oryginalną i niebanalną atrakcję polskiego i czeskiego pogranicza.
 

W Kowarach warto odwiedzić m.in.: „Podziemną Trasę Turystyczną” oraz „Inhalatorium Radonowe” w kowarskich sztolniach, „Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska”, Siedzibę Stowarzyszenia Miłośników Kowar w której podziwiać można stałe i czasowe ekspozycje, Stadninę Koni „Parkitny” oraz bogatą kolekcją lasek w Prywatnej Galerii „Wieża Ciśnień” artysty plastyka Jerzego Jakubów.
 

Zapraszamy do Kowar o każdej porze roku!

Więcej informacji uzyskać można w Centrum Informacji Turystycznej (tel./fax: 075 718 24 87)

oraz znaleźć na stronie: www.kowary.pl
 

Zdjęcia "Archwum UM Kowary"

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457550 odwiedzin