Miasto na lewym brzegu Bobru, ok. 8000 mieszkaÅ„ców. Bardzo wczeÅ›nie otrzymaÅ‚o od Henryka Brodatego prawa miejskie w zwiÄ…zku z eksploatacjÄ… w okolicy zÅ‚ota, Lwówek byÅ‚ centrum tutejszego zagłębia. Pod koniec XIII w. staÅ‚ siÄ™ stolicÄ… samodzielnego ksiÄ™stwa, a najwiÄ™kszÄ… Å›wietność osiÄ…gnÄ…Å‚ w XIV-XVI w.
Z tego okresu pochodzi duży rynek, a w nim wspaniaÅ‚y ratusz, uważany za drugi, co do wartoÅ›ci na ÅšlÄ…sku, po ratuszu wrocÅ‚awskim. Ma on w kilku salach niezwykÅ‚e sklepienia cyrklowe, oparte na odcinkach kóÅ‚. Å»ebra pÅ‚ynÄ… tu koliÅ›cie i nawzajem siÄ™ przenikajÄ…. PowstaÅ‚y one w latach 1522-24, a sÄ… dzieÅ‚em saksoÅ„czyka Wendela Rosskopfa. PÅ‚n. strona ratusza zostaÅ‚a modernistycznie przebudowana na pocz. XX w. wg projektu wybitnego wrocÅ‚awskiego architekta Hansa Poelziga. PowstaÅ‚y wówczas piÄ™kne podcienia targowe i ratusz bardzo ciekawie połączyÅ‚ w sobie tak różne style. WewnÄ…trz klatki schodowej popiersie ksiÄ™cia Henryka I Jaworskiego z żonÄ… AgnieszkÄ… w bardzo wdziÄ™cznym ujÄ™ciu - trzymajÄ… siÄ™ oni za rÄ™ce.
Przy ratuszu budynek Å‚aw obuwniczych i chlebowych z 1494 roku oraz ozdobna barokowa studnia. Niestety wiÄ™kszość kamieniczek wokóÅ‚ rynku nie zachowaÅ‚a siÄ™. W latach 60 zbudowano tu prostokÄ…tne, kilkupiÄ™trowe domy mieszkalne, bez szacunku dla ratusza i architektury starego miasta. ZachowaÅ‚y siÄ™ natomiast Å›redniowieczne mury obronne: caÅ‚a linia zewnÄ™trzna, część wewnÄ™trznej i dwie baszty: lubaÅ„ska i bolesÅ‚awiecka. Kamienny most na Bobrze z roku 1558, przebudowany w XVIII w.
KoÅ›cióÅ‚ NMP posiada nieproporcjonalnie wysokie wieże – caÅ‚a jego fasada jest romaÅ„ska, sprzed roku 1238. WartoÅ›ciowy portal gÅ‚ówny z ok. roku 1300. w tympanonie ciekawa koronacja MB, a wokóÅ‚ postacie panien mÄ…drych i gÅ‚upich. Trzynawowe wnÄ™trze po wielu przebudowach i pożarach uksztaÅ‚towano w XVI w. Brak sklepieÅ„, jest tu pÅ‚aski strop - efekt nieudolnej odbudowy w l. 1863-66 po kolejnym pożarze. Obok dawna komandoria joannitów, w obecnym stanie z roku 1752.
KoÅ›cióÅ‚ franciszkanów z koÅ„ca XIII w., rozbudowany w XV w. byÅ‚ w wieku XIX magazynem. Dopiero dziÅ› ma miejsce jego odbudowa, na razie można go podziwiać tylko z zewnÄ…trz.
W lipcu odbywa siÄ™ tu Lwóweckie Lato Agatowe. Organizowane sÄ… gieÅ‚dy mineraÅ‚ów oraz wycieczki w okolice celem znalezienia podobnych lub jeszcze piÄ™kniejszych.