Miejscowości
www.miedzygorze.pl www.miedzygorze.pl

Międzygórze

Leży u podnóża Śnieżnika  w dolinie Wilczki i jej dopływu Bogoryi, jedna z najpiękniejszych sudeckich miejscowości. Początkowo była to osada leśna, która w XIX w. przekształciła się w wczasowisko. Z tamtego okresu pozostały przepiękne drewniane domy utrzymane w stylu szwajcarskim i norweskim. Większość domów  jest w jednolitym stylu architektonicznym, co jest zasługą właścicielki tych terenów w XIX w., księżnej Marianny Orańskiej. Pobyt w Międzygórzu ma charakter zdrowotny, zalecany jest w leczeniu górnych dróg oddechowych oraz w stanach wyczerpania.

Z zabytków można wymienić: barokowy drewniany kościół św. Józefa - a w nim ciekawy ołtarz z XIX w. z rzeźbioną nastawą w kształcie liści. Bardzo ciekawa jest również rzeźba świętej rodziny. W pobliżu Międzygórza, na Iglicznej znajduje się barokowy kościół Matki Boskiej Śnieżnej z 1781-82 r.

Dużą atrakcją Międzygórza jest wodospad na potoku Wilczce. Do niedawna jeden z największych wodospadów w Sudetach, ale po powodzi w 1997 r. zmalał do ok. 20 m.
Dodatkowymi atrakcjami turystycznymi są skałki gnejsowe zwane Skalną Bramą, które występują na zboczach Toczka, w pobliżu nich znajduje się bardzo oryginalny Ogród Bajek, który cieszy się duża popularnością. Założył go miłośnik przyrody "w hołdzie baśniom i urzekającej okolicy a także wszechwładnemu duchowi Gór". W ogrodzie znajdują się bajkowe drewniane domki, liczne totemy a wokół nich przeróżne gatunki drzew, krzewów i kwiatów.

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5456883 odwiedzin