Zdjęcia
Herb

Herb

Miejscowości

Mirsk to malowniczo położone miasteczko w południowo – zachodniej części województwa dolnośląskiego. Teren gminy leży w rozległej dolinie u stóp Gór Izerskich, w pobliżu kurortów Świeradów Zdrój i Szklarska Poręba. Od zachodu Kotlinę Mirską ogranicza Pogórze Izerskie, od północy niewielkie wzgórza, od wschodu Przedgórze Rębiszowskie, natomiast od południa Grzbiet Kamieniecki. Powierzchnia kotliny jest pofalowana i nachylona ku północy. Kotlinę przecina rzeka Kwisa wraz z dopływami. Całą południową część gminy zajmują lasy, które stanowią część tak zwanej Sudeckiej Krainy Przyrodniczo- Leśnej.

W skład gminy wchodzi 17 sołectw. Te mniejsze lub większe wioski urzekają swoim malowniczym położeniem, bujną przyrodą, spokojem, ciszą i świeżym powietrzem. Dzięki takim walorom rozwijają się tu coraz liczniejsze gospodarstwa agroturystyczne, które zapraszają na wypoczynek turystów spragnionych natury i czystego krajobrazu.

Historia tego małego miasteczka sięga XII w. Mirsk założono w miejscu, gdzie trakt handlowy wiodący z Jeleniej Góry do Żytawy przekraczał rzekę Kwisę. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z XII w. Pierwszym znanym z imienia i nazwiska wójtem był Bernard Rym. Posługiwał się herbem z wizerunkiem sowy. Stąd pierwsza nazwa osady: Sowia Wieś. Prawa miejskie uzyskał Mirsk w XIV w. od ks. Henryka Jaworskiego (najprawdopodobniej w roku 1337). W 1521 Mirsk otrzymał prawo organizacji dorocznego jarmarku w dniu św. Marii Magdaleny-22 lipca (obecnie w tym terminie odbywa się także święto miasta pod nazwą Izerska Gala). Po wielokrotnych pożarach w drugiej połowie XVIII w. całe miasto odbudowano zabudową murowaną, która zachowała się do dziś. W sierpniu 1790 r. przebywał w Mirsku (ul. Mickiewicza 13) korzystający z zaproszenia rodziny Friedrichów J.W. Goethe. Od 1879 r. Mirsk posiadał własną gazetę „Der Bote aus den Queisthale”(„Posłaniec z doliny Kwisy”) – dziś tradycje te kontynuuje lokalna gazeta „Wieści Mirska”. Od 1884 r. Mirsk posiadał połączenie kolejowe z Gryfowem Śląskim, a następnie Świeradowem. Już od XVII w. Mirsk słynął z rzemiosła lniarskiego i tekstylnego (wyrabiane tu pończochy znane były w Ameryce), które w okresie powojennym kontynuowały zakłady lniarskie i bawełniane. Współczesną nazwę Mirsk miasto otrzymało w 1946 r.

Do niedawna gmina Mirsk postrzegana była jako rejon o charakterze przemysłowo-rolniczym. Obecnie rozwój gminy koncentruje się przede wszystkim na działalności usługowo-turystycznej.
Różnorodność krajobrazu oraz położenie gminy daje możliwość uprawiania różnych form turystyki: - krajoznawczej, wypoczynkowej, kwalifikowanej. Mirsk to dobra baza wypadowa do pobliskich miejscowości turystycznych, takich jak Świeradów Zdrój, Szklarska Poręba czy Jelenia Góra, a także zwiedzania najbliższej okolicy i atrakcji (zamki: Czocha, Gryf, Świecie, Rajsko; jeziora zaporowe J. Leśniańskie i J. Złotnickie, malownicze miasta i miasteczka: Leśna, Lubomierz, Lubań Śląski, Lwówek Śląski). Wyznaczone i oznakowane szlaki piesze (74 km) oraz rowerowe (115 km) pozwalają na aktywny wypoczynek oraz organizowanie pieszych i rowerowych wycieczek po najbliższej okolicy.

Północne stoki Grzbietu Wysokiego posiadają znakomite warunki do uprawiania narciarstwa (zlokalizowane są tu wyciągi narciarskie i wytyczone trasy zjazdowe, do Hali Izerskiej wiedzie trasa biegowa z Jakuszyc).
Południowa część gminy położona jest w obrębie prawnie chronionym – tj. w obszarze chronionego krajobrazu Karkonoszy i Gór Izerskich. Na Hali Izerskiej znajduje się rezerwat przyrody ze złożami torfu oraz unikatowymi gatunkami fauny i flory (m.in. ostoja cietrzewia). Graniczna rzeka Izera spływająca na czeską stronę wpadając do Łaby dociera do Morza Północnego jako jedyna z rzek izerskich.
We wschodniej części Grzbietu Wysokiego czynna jest najwyżej położona w Europie (1084 m n.p.m.) kopalnia kwarcu „Stanisław”.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE (warto zwiedzić):
 

  • Stóg Izerski oraz Schronisko na szczycie z 1924r. – popularny cel wycieczek górskich. Stóg Izerski to szczyt 1107 m w Wysokim Grzbiecie. Z tarasu znajdującego się przed schroniskiem wspaniałe widoki w kierunku północnym i zachodnim, głównie na leżące w dole Świeradów Zdrój, Kotlinę Mirską, Grzbiet Kamienicki, Pogórze Izerskie. Już wkrótce na Stóg Izerski będzie można wjechać kolejką gondolową, a w   sezonie zimowym szusować po tutejszych stokach
  • Zabytkowe kościółki w okolicznych wioskach: Giebułtów (Kościół św. Michała z 1508r.; Rębiszów (Kościół Nawiedzenia NMP z 1568 r. oraz barokowy Kościół św. Barbary 1769 r.); Proszowa (późnogotycki kościół p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela).
  • Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna: „Hala Izerska” – obniżenie w dolinie Izery, zajęte w większości przez torfowiska wysokie, które objęte są ochroną w 2 rezerwatach przyrody. Izerska Hala stanowi najcenniejszy przyrodniczo rejon Gór Izerskich.
  • Rynek miasta okala zespół kamienic z przełomu XVIII i XIX wieku ustawionych w regularnej zabudowie. W centrum usytuowany jest ratusz z połowy XVI wieku, którego aktualne oblicze pochodzi 1794 roku – dziś siedziba władz miejsko – gminnych.
  • Przy ulicy Kościelnej znajduje się kościół katolicki p.w. Najświętszej Marii Panny wraz z cmentarzem i zabytkową bramą pochodzący z połowy XVI wieku.
  • Krzyże pokutne - na terenie gminy Mirsk (Grudza, Kłopotnica i Giebułtów) występują liczne przydrożne kapliczki, będące efektem wielowiekowej przynależności do klasztoru lubomierskiego. W miejscowościach, w których były stawiane zaznaczała się wyraźna dominacja ludności katolickiej nad ewangelicką. Zachowane do dziś pochodzą z XIX i XX w. 
  • Warto zobaczyć też na terenie gminy Mirsk liczne zabytkowe domy szachulcowe i przysłupowe oraz cenne szpalery i aleje drzew. 
  • Miłośnicy turystyki aktywnej mogą skorzystać z licznych szlaków turystycznych i rowerowych o wybitnych walorach widokowych, tras narciarstwa biegowego na Polanie Jakuszyckiej, a także jazdy konnej.

IMPREZY

Największą imprezą organizowaną od dziesięciu lat jest Izerska Gala. Program wydarzenia realizowanego w plenerze i trwającego dwa dni zawiera elementy folkloru polskiego i europejskiego. Udział w imprezie, jest niebywałą okazją do zapoznania się z kulturą, obyczajami, rękodziełem, muzyką, tańcem a także tradycyjną kuchnią z terenów Pogórza i Gór Izerskich oraz dawnych Kresów Wschodnich. Jest to nawiązanie do XVIII-wiecznego jarmarku, który odbywał się na miejskim rynku w dniu 22 lipca.

Ale nie tylko folklorem Gala stoi – sobotnie popołudnie i wieczór wypełniają koncerty młodzieżowych zespołów rockowych, hip-hopowych oraz największych gwiazd polskiej estrady. Towarzyszą temu liczne gry i zabawy rekreacyjno-sportowe, rajdy rowerowe, zawody i turnieje.
Bogata oferta artystyczno-rozrywkowa i cateringowa zachęca do udziału w Gali nie tylko dorosłych, ale i młodszą publiczność.

Majowy weekend trwający między 1 a 3 dniem maja to impreza plenerowa o charakterze rekreacyjno-sportowym. Na program składają się turnieje sportowe z udziałem dzieci i młodzieży, zawody wędkarskie i strzeleckie oraz rajd rowerowy, którego trasa wiedzie przez przepiękne Pogórze Izerskie. Kulminacją festynu majowego są polsko-czeskie zawody pożarnicze z udziałem OSP Gminy Mirsk i Novego Mesta.

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego odbywa się w połowie maja. Na parkiecie sali miejskiej występują w konkursowych układach tanecznych dziecięce i młodzieżowe pary. Tańce standardowe i latynoamerykańskie ocenia profesjonalne jury a laureaci otrzymują nominacje do wyższych kategorii tanecznych. Uroda i wdzięk tancerzy, atrakcyjność zaprezentowanych układów sprawia, że kto raz uczestniczył w turnieju, wraca co rok.

Po raz pierwszy w tym roku Gmina Mirsk będzie współorganizatorem nowego wyścigu kolarskiego pod nazwą „Pętla Izersko-Karkonoska”. Komandorem wyścigu jest znana postać w świecie kolarskim (były zawodowiec) – Cezary Zamana. Pod koniec czerwca mirski rynek stanie się areną zakończenia jednego z  etapów.

Urząd Miasta i Gminy Mirsk
pl. Wolności 39
59-630 Mirsk
tel. (075) 64 70 440
fax. (075) 64 70 469

Kłopotnica
Kwisa
Przełom Izery
Rębiszów
Wiosna w Mirsku
www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457580 odwiedzin