Zdjęcia
Miejscowości

URZĄD GMINY NOWA RUDA
ul. Niepodległości 1, 57-400 Nowa Ruda
tel.074 872 2263, fax 074 8725083
www.bip.gmina.nowaruda.pl
email:ugnr@op.pl

 

GMINA NOWA RUDA
W Sudetach Środkowych, u podnóża pięknych, pokrytych majestatem świerkowych lasów Gór Sowich leży Gmina Nowa Ruda, miejsce, gdzie możesz na nowo odetchnąć świeżym powietrzem. Oddalona o zaledwie dwadzieścia kilometrów od stolicy Kotliny Kłodzkiej, a sto od Wrocławia, jest oazą fascynującej swą różnorodnością przyrody, enklawą tajemnic historii i idealnym terenem samotnych wypraw lub rodzinnych przygód.

Górskie położenie gminy sprawia, iż klimat inspiruje swą różnorodnością – latem zastaniemy tu kojący chłód lasów, obfitujących w rzadko spotykane, chronione rośliny i dzikie zwierzęta, łagodne ciepło polan i wietrznych płaskowyżów, sprzyjające spacerom i wędrówkom; zimą zaś długo utrzymująca się pokrywa śnieżna i umiarkowane mrozy stwarzają znakomite warunki dla narciarzy i wszystkich, którzy kochają białe szaleństwo. Wiele szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności prowadzi przez widowiskowe szczyty Gór Sowich i Wzgórz Włodzickich – by wymienić najpiękniejsze: Wielką Sowę (1015 metrów n.p.m.), jej nieco niższą siostrę Małą Sowę (972 metry n.p.m.) i Kalenicę (964 metry n.p.m.) oraz Włodzicką Górę  (757 metrów n.p.m.). Punkty widokowe, znajdujące się na wieżach widokowych, skałkach lub szczytowych polanach, pozwalają zachwycić się wyjątkową panoramą wzgórz i wdzierających się w nie długich dolin leżących wzdłuż górskich potoków.
 

Obszar Gminy Nowa Ruda ze swym bogactwem przyrodniczo-krajobrazowym, pozwala zaspokajać nie tylko drzemiącą w nas potrzebę wytchnienia od codzienności, ale i rozwijać pasje i przeżywać przygody. Świetnie rozwinięta jest baza hotelowa, obejmująca wysokiego standardu ośrodki wypoczynkowe (w dawnym dworze Leśny Dwór w Woliborzu, czy też Harenda w Ludwikowicach Kł.), schroniska górskie (Orzeł, Sowa, Zygmuntówka czy wybudowana z bukowych i daglezjowych bali, niepowtarzalna Bukowa Chata) oraz przytulne gospodarstwa agroturystyczne rozsiane po okolicznych wioskach. Prócz wypoczynku, można tu spełniać marzenia: nauczyć się jazdy konnej, na przykład w ośrodkach Czarny Koń w Ludwikowicach Kłodzkich; zmierzyć się z trudami górskich dróg w samochodach terenowych; spróbować wspinaczki na skałach i zjazdu na linach; skorzystać ze startowiska paralotniowego i szybowcowego w okolicach Góry Żmij w Jugowie, by choć na chwilę unieść się w przestworza. Miłośnicy dwóch kółek znajdą u nas ciekawe trasy i szlaki rowerowe, zaś narciarze wyszaleć się mogą na nartach i snowboardzie na wielu znakomicie utrzymanych nartostradach o różnym stopniu trudności (naturalnych i sztucznie naśnieżanych) oraz widowiskowych trasach narciarstwa śladowego. Na strudzonych i głodnych czekają znakomite, chrupiące pstrągi oferowane w wielu miejscach usytuowanych w pobliżu okolicznych łowisk.
Gmina Nowa Ruda to nie tylko wspaniałe krajobrazy i wiążące się z nimi atrakcje turystyczne, ale także zabytki i świadectwa zmiennych kaprysów historii. Na zwiedzających czekają stare, wiejskie kościółki, kompleks pałacowo-parkowy w Bożkowie czy stare wieże widokowe. Niezapomnianą przygodę można przeżyć w centrum rekreacyjnym Harenda, udostępniającym do obejrzenia żywe muzeum militariów. Dla żądnych ekstremalnych przeżyć w ośrodku Harenda organizowane są co roku zawody Western i Rodeo pod patronatem Wójta Gminy Nowa Ruda. Tegoroczne eliminacje do Pucharu Polski odbędą się we wrześniu 2008 roku.
 

Pośród lasów, wzdłuż szlaków górskich nierzadko natknąć się można na zapomniane świadectwa niedawnej, burzliwej historii regionu – poniemieckie bunkry, leśne dukty i fortyfikacje.
 

Prócz walorów turystycznych i widokowych, atutem Gminy jest jej doskonałe położenie, gwarantujące korzystne połączenia z pobliskimi kurortami uzdrowiskowymi, Górami Stołowymi, fortami Srebrnej Góry oraz Republiką Czeską i Skalnym Miastem. Wszystko to sprawia, iż Gmina Nowa Ruda jest najbardziej inspirującym, pełnym przygody i gościnnym miejscem południowo-zachodniego zakątka Polski.
 

Sylwia .Maciejczyk
tel. 74 8722441
email: sylwia@gmina.nowaruda.pl
 

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457498 odwiedzin