Zdjęcia
Mapka

Mapka

Miejscowości

GMMINA PIELGRZYMKA

Powierzchnia:     105,1 km2

Liczba mieszkańców:    4776

Dane adresowe:

Urząd:     Urząd Gminy Pielgrzymka
Adres:     Pielgrzymka 117, 59-524 Pielgrzymka
Telefony:     (76) 877 50 13, 878 36 20
e-mail:     pielgrzymka@zgwrp.org.pl
Strona WWW:     www.pielgrzymka.biz

 

GMINA PIELGRZYMKA ZAPRASZA!
 

Gmina Pielgrzymka położona jest w zachodniej części Pogórza Kaczawskiego, a w stosunku do województwa dolnośląskiego w jego południowo-zachodniej części.


Ma typowo rolniczy charakter, a dogodne warunki klimatyczne i glebowe pozwalają na prowadzenie intensywnej produkcji rolnej z ukierunkowaniem w przyszłości na rolnictwo ekologiczne. Występują tu ponadto bogate, częściowo eksploatowane złoża surowców mineralnych – piaskowców (w tym unikatowe – różowe) i kruszywa budowlanego.
Rozwojowi turystyki w gminie sprzyjają wybitne walory krajobrazowe, w tym rezerwat przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka” z otaczającą strefą chronionego krajobrazu. Na wzgórzu Ostrzyca (501 m n.p.m.) zwanym popularnie „Śląską Fudżijamą” znaleźć można najpiękniejsze w Polsce gołoborza bazaltowe oraz unikatowe gatunki roślin i owadów.  

W zachodniej części gminy w rejonie wsi Czaple występują duże kompleksy leśne  o doskonałych warunkach dla amatorów zbieractwa jagód i grzybów. Przez gminę wiodą szlaki turystyczne Wygasłych Wulkanów i Zamków Piastowskich oraz szlak sakralno-kulturowy pod nazwą Droga św. Jakuba – Via Regia przeznaczony dla turystów rowerowych i pieszych. Przez gminę przebiega także pierwszy w Polsce Agroturystyczny Szlak Winno-Miodowy „Grodziec”. Amatorów wędkowania zapraszamy do łowienia ryb w naszych nieskażonych rzekach górskich.
 

Istniejące tu gospodarstwa agroturystyczne, do których zaliczamy m.in. Gospodarstwo Agroturystyczne „ZACZAROWANY OGRÓD” w Proboszczowie oraz Rancho „POD STRUSIEM” w Wojcieszynie oferują turystom miłą i rodzinną atmosferę oraz możliwość skosztowania potraw lokalnych, wina z własnej winnicy i wiele innych atrakcji.
 

Gmina Pielgrzymka to także ważny ośrodek inicjatyw kulturalnych i sportowych. Jest organizatorem ogólnopolskich biesiad zespołów kresowych (2-3 sierpnia 2008 r.), gminnych koncertów kolęd (4 stycznia 2009 r.), samorządowych mistrzostw województwa    w łucznictwie (6 czerwca 2008 r.) oraz innych imprez o charakterze lokalnym.
 

Gmina ułatwia potencjalnym i prowadzącym już działalność na terenie gminy inwestorom kontynuowanie i rozwijanie aktywności gospodarczej. W tym zakresie podejmowane są działania mające na celu wyposażenie gminy we właściwą infrastrukturę, niezbędną dla inwestycji, na którą składa się droga, grunty przemysłowe wyposażone w media oraz grunty, do których granic doprowadzono media. Stawki podatku od nieruchomości obowiązujące na terenie gminy są niższe od górnych granic stawek określonych ustawowo i są zróżnicowane   w zależności od rodzaju przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Gmina oferuje również zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą lub tworzących nowe miejsca pracy.
 

Gmina Pielgrzymka współpracuje z niemieckimi gminami Lohmen i Lawalde oraz z czeską Gminą Mirova pod Kozakovem. 

 

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457572 odwiedzin