Miejscowości
www.polanica.pl www.polanica.pl

Polanica Zdrój

Jest najmłodszym uzdrowiskiem  Ziemi Kłodzkiej. Jest to dawna wieś klasztorna należąca do kłodzkich jezuitów. Prawa miejskie otrzymała w 1945 roku. Tutejsze wody mineralne wypływają ze spękań skał kredowych, w związku z tym zawierają dużo wapnia. Są to szczawy wodorowo-węglanowo- wapniowe i żelaziste o dużej wydajności.

Wielka Pieniawa - największe źródło w Polanicy Zdr. ma wydajność 300 l/min. Wszystkie wody mineralne charakteryzują się znaczną zawartością CO2. Leczone są tutaj choroby układu trawienia, krążenia, przemiany materii i nerwice.

W Polanicy Zdrój znajduje się duża rozlewnia wody mineralnej "Staropolanka".

Oprócz licznych sanatoriów i domów wczasowych mieści się tu Wojewódzki Szpital Chirurgii Plastycznej.

Park zdrojowy z palmami, egzotycznymi gatunkami drzew i podświetlaną fontanną, promenada z licznymi kawiarniami oraz budynek Pijalni Wód Mineralnych nadają uroku tej miejscowości. W pijalni wód ma siedzibę specjalistyczne Muzeum Kamieni Szlachetnych.
Coroczną atrakcją jest Międzynarodowy Turniej Szachowy o Memoriał Akiby Rubinsteina. Warto też zwiedzić Etnograficzne Muzeum Misyjne (ul. Reymonta 1, Sokołówka, tel. 074/8681317). Placówka przy domu zakonnym ojców sercanów prezentuje ciekawostki z Oceanii, Afryki i Ameryki Południowej.
 

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457547 odwiedzin