Zdjęcia
Kościół Św. Piotra i Pawła

Kościół Św. Piotra i Pawła

Altana w parku Miejskim

Altana w parku Miejskim

Centrum Tradycji Tkackiej

Centrum Tradycji Tkackiej

Fontanna Rynek

Fontanna Rynek

Łaźnia Miejska

Łaźnia Miejska

Muzeum Ziemi Prudnickiej

Muzeum Ziemi Prudnickiej

Miejscowości

 

Prudnik położony jest w południowej części województwa opolskiego, u podnóża Gór Opawskich stanowiących najatrakcyjniejszy teren turystyczny na Opolszczyźnie.


Miasto powstało w poł. XIII w. dzięki czeskiemu wielmożnemu Wokowi z Rosenbergu, który założył kilka innych miejscowości w okolicy. Jego syn Henryk lokował miasto na prawie magdeburskim ok. roku 1279. Od roku 1337 miasto dostało się pod wpływy Piastów opolskich, by od XVI w. stać się częścią monarchii habsburskiej. W 1742r. Prudnik wraz z większą częścią Śląska został włączony do państwa pruskiego. W XVII – XVIIII był największym i najbogatszym miastem na Górnym Śląsku, posiadając rozległe tereny leśne z których czerpał niemałe korzyści. Najdynamiczniejszy rozwój miasta nastąpił w XIX w, kiedy to liczba mieszkańców powiększyła się z ok. 4 tys. na początku XIX do 20 tys. na początku XX w. Tak duży wzrost liczby ludności był spowodowany dynamicznym rozwojem przemysłu, głównie włókienniczego oraz obuwniczego. Dzięki linii kolejowej doprowadzonej do Prudnika w 1876r. miasto połączone zostało z Nysą i zagłębiem górnośląskim co sprawiło że stało się popularną miejscowością turystyczną z licznymi hotelami, restauracjami oraz szlakami turystycznymi.
Obecnie miasto liczy ok. 23 tys. mieszkańców. Jest stolicą powiatu i polskiej części Euroregionu Pradziad. Na terenie miasta znajduje się kilka niewielkich zakładów i firm usługowych.
W ostatnich latach władze miejskie postawiły na turystykę, co można zauważyć poprzez liczne inwestycje zrealizowane w mieście jak i najbliższych okolicach. Do największych przedsięwzięć pro-turystycznych można zaliczyć sieć ścieżek rowerowych w mieście jak i na obszarze Gór Opawskich. Niektóre łączą się z czeskim systemem tras turystycznych. Rozwój turystyki rowerowej w Prudniku to nie przypadek, ponieważ właśnie z Ziemi Prudnickiej pochodzą tacy kolarze jak Franciszek Surmiński i Stanisław Szozda, których na co dzień można spotkać na ulicach Prudnika, ponieważ mieszkają tu na stałe.
W okolicy Prudnika powstały też szlaki piesze docierające w najciekawsze zakątki Gór Opawskich. Należy także przypomnieć, że z Prudnika (dworzec PKP) rozpoczyna się główny szlak turystyczny Sudetów im. Orłowicza liczący ok. 440 km, a Góry Opawskie to jedno z najlepiej zagospodarowanych pasm górskich w Sudetach pod względem ilości szlaków turystycznych i infrastruktury turystycznej.
Na terenie Lasu Prudnickiego powstał 11 km szlak konny bo Prudnik to również jeden z największych ośrodków konnych w woj. opolskim. Największym obiektem jest Chocim oddalony o 3 km od centrum Prudnika posiadający także hipodrom. To tu ma metę słynna impreza rodzinna organizowana przez lokalny PTTK - „Rajd Maluchów” zrzeszająca przeszło tysiąc uczestników każdego roku.
Samo miasto urzeka zabytkowym układem urbanistycznym i ciekawymi budowlami z różnych epok. Najstarsze pochodzą z okresu średniowiecza tj. Wieża Woka, która jest najstarszą wieżą zamkowa na Górnym Śląsku i jedyną pozostałością po prudnickim zamku, który spłonął w 1806r. Kolejnym średniowiecznym zabytkiem są dwie baszty i fragment murów miejskich. Obiekty te pełniły w swej historii różne funkcje. Kiedyś był tu arsenał oraz więzienie miejskie. Do XIX w. jedna z baszt pełniła funkcję wieży ciśnień. Po I wojnie światowej budowle zaadoptowano na schronisko młodzieżowe, a w czasie II wojny światowej kwaterowało tu gestapo. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej w którym można zapoznać się z lokalną historią. Muzeum niedawno powiększyło się o Centrum Tradycji Tkackiej, bo właśnie tkactwo jako gałąź gospodarki najbardziej rozwinęła Prudnik w dziejach jego historii. W XIX w. za sprawą żydowskiej rodziny Fränkel Prudnik urósł do jednego z najprężniejszych ośrodków włókienniczych w państwie pruskim. Dziś można podziwiać neogotyckie budynki po byłej fabryce włókienniczej oraz liczne inwestycje w mieście poczynione przez ten zasłużony dla Prudnika ród fabrykancki. Do najistotniejszych fundacji należy zaliczyć szpital miejski (do dziś funkcjonujący), secesyjny basen kryty (najstarszy w tej części Śląska), Park Miejski oraz 3 wille z, których jedna - Hermana Fränkla, zasługuje na szczególną uwagę ze względu na dobrze zachowane detale architektoniczne z XIX w., co lokuje ten zabytek w szeregu najlepiej zachowanych budowli tego typu w naszym kraju.


Do innych godnych uwagi zabytków zaliczyć należy Wieżę Bramy Dolnej, barokowe kościoły: Św. Michała Archanioła oraz Św. Piotra i Pawła. Ciekawie prezentuje się obszerny rynek z klasycystyczno – neobarokowym ratuszem. Na rynku znajdują się także barokowe pomniki: Kolumna Maryjna, fontanna (najstarsza na Opolszczyźnie) oraz późnobarokowy pomnik św. Nepomucena. Niedaleko rynku na ul. Sobieskiego znajduje się Studnia Miłości. Według legendy, jeżeli dotknie się ptaszka siedzącego na ramieniu Wawrzyka (Wawrzyk to postać mężczyzny siedząca przy studni) zazna się szczęścia w miłości.
W Lesie Prudnickim, 3 km od centrum Prudnika, znajduje się Sanktuarium Św. Józefa, gdzie w latach 1954 – 55 był więziony Kardynał Stefan Wyszyński i właśnie w Prudniku zrodziła się myśl napisania przez Prymasa Tysiąclecia Odnowy Ślubów Jasnogórskich. Turysta może zwiedzić celę Kardynała oraz salę audiowizualną gdzie może zapoznać się z historią Sanktuarium oraz zakupić pamiątki. Nieopodal klasztoru na szczycie Koziej Góry znajduje się wieża widokowa skąd można podziwiać panoramę Ziemi Prudnickiej. Przy dobrej pogodzie widoczna jest Góra Św. Anny.
Z Prudnikiem związana jest także postać dominikanina o. Jana Góry, który jest autorem licznych książek w tym „Skrawek nieba” opisujący wydarzenia z życia Prymasa Wyszyńskiego więzionego we wspominanym Sanktuarium Św. Józefa. Ojciec Góra to także pomysłodawca i organizator spotkań młodzieży w Lednicy.


W Prudniku odbywają się także ciekawe imprezy tj. Rajd Maluchów, Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego, Targi Inter - Region „Dom i Ogród” , Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, Zlot Motocyklowy, Festiwal Beethovenowski, Prudnicki Maraton Pieszy i wiele innych.

Atrakcje:
Wieża Woka – punkt widokowy
Sanktuarium Św. Józefa – miejsce internowania Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Baszty murów obronnych – Siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej
Centrum Tradycji Tkackiej
Kościół Św. Michała Archanioła
Kościół Piotra i Pawła
Wille rodziny Fränkel
Wieża Bramy Dolnej
Rynek (ratusz, barokowe pomniki, zabytkowe kamienice)
Studnia miłości
Park Miejski z XIX w.
Cmentarz Żydowski
 

Tekst. Wojciech Góra

www.prudnik.pl
 

Autorzy zdjeć: Wojciech Góra, Piotr Dobrowolski

Panorama Prudnika
Pomnik Diany
Pomnik Św. Nepomucena - Rynek
Ratusz
Rynek - Kolumna Maryjna
Sanktuarium Św. Józefa
Starówka
Wieża Bramy Dolnej
Wieża Woka
www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5456863 odwiedzin