Zdjęcia
Logo Świebodzic

Logo Świebodzic

Ratusz i śródmiejska zabudowa

Ratusz i śródmiejska zabudowa

Plac Jana Pawła II

Plac Jana Pawła II

Panorama Świebodzic. W oddali Masyw Ślęży

Panorama Świebodzic. W oddali Masyw Ślęży

Zegar pocztowy z fabryki G.Beckera oraz fragment pałacu rodziny Seidel

Zegar pocztowy z fabryki G.Beckera oraz fragment pałacu rodziny Seidel

Kamienne lwy. Brama Książańska

Kamienne lwy. Brama Książańska

Miejscowości
www.swiebodzice.pl www.swiebodzice.pl

Świebodzice

POŁOŻENIE

Świebodzice to stare miasto położone w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska, na skraju Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez miasto przepływa górska, niespokojna Pełcznica, która między Świebodzicami a Wałbrzychem płynie w malowniczym Wąwozie Książ. Południowe krańce miasta wraz z jego najstarszą częścią - Pełcznicą położone są na Pogórzu Świebodzickim u stóp Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Krańce północne to już rozległe tereny Obniżenia Podsudeckiego i Równiny Świdnickiej, stanowiące część Przedgórza Sudeckiego. Miasto jest doskonałą bazą wypadową w pobliskie góry Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie i Masyw Ślęży.

Szlaki komunikacyjne
Świebodzice są znaczącym węzłem drogowym południowo-zachodniej Polski. Południowo-wschodnimi obrzeżami miasta biegnie trasa komunikacyjna o znaczeniu krajowym nr 35 z Wrocławia przez Świdnicę, Wałbrzych do przejścia granicznego z Republiką Czeską w Golińsku. Od niej na północny-zachód przez miasto odchodzi trasa krajowa nr 34 do Dobromierza i drogi nr 5. W mieście bierze swój początek droga wojewódzka nr 374 i prowadzi do Jawora przez Strzegom. Na terenie Świebodzic swój początek mają również trasy o znaczeniu wojewódzkim nr 371 i 373. Od trasy krajowej nr 34 tuż za zabudowaniami miasta odchodzi lokalna szosa do Kamiennej Góry przez Stare Bogaczowice, zaś z Cierni lokalna szosa do Milikowic. Elementem uzupełniającym jest przebieg przez miasto linii kolejowej. Miasto posiada bezpośrednie połączenia między innymi z takimi miastami jak: Wałbrzych, Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Wrocław, Poznań, Kalisz, Szczecin, Warszawa, Opole, Częstochowa, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot.
 
 
ATRAKCJE TURYSTYCZNE I MIEJSCA GODNE ZWIEDZENIA
 
Ratusz w centrum zespołu rynkowego to układ najbardziej typowy dla miast powstałych w średniowieczu. Kompleks zachowanych do dzisiaj kamieniczek niestety nie pochodzi z czasów wcześniejszych niż przełom XVIII i XIX w. Jest to konsekwencją wielkiego pożaru, który strawił całe miasto w 1774 r. Żywioł zniszczył też budynek Ratusza, a wraz z nim miejskie archiwum z cenną dokumentacją historii miasta. Dzisiejsza siedziba władz miejskich została wzniesiona przez znanego architekta Christiana Schultza.
 
Mury Miejskie
Świebodzice posiadają jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów fortyfikacyjnych miast. Fragmenty murów pochodzą najprawdopodobniej z XV w. Pod koniec XVIII w. w ich skład wchodziło 10 baszt i 3 bramy oraz obwarowania zamku. Obecnie wdrażany jest program ich rewaloryzacji i rewitalizacji wraz z odbudową wieży Bramy Świdnickiej. Niewątpliwie byłaby to jedna z największych atrakcji turystycznych w południowo-zachodniej Polsce. Trasa przebiegałaby od Bramy Świdnickiej w kierunku północnym wzdłuż zewnętrznych plant. W odbudowanych basztach łupinowych znalazłyby swoje miejsce niewielkie sklepy z pamiątkami. Trasa ma liczyć ponad 2 km długości.
 
Kościół św. Mikołaja
Jego historia zaczyna się w XIII w. Wspomniany już pożar zniszczył także tę świątynię. Pozostało jedynie prezbiterium, którego ściany boczne są najstarszą, jeszcze romańską częścią obecnego kościoła. We wnętrzu duże wrażenie robi renesansowy ołtarz i ambona z baldachimem z XIX w. 
 
Kościół św. Piotra i Pawła
Pierwsze wzmianki dotyczące tego kościoła sięgają lat 1776 - 1779. Został zbudowany według projektu niemieckiego architekta Chrystiana Schultza. Uwagę zwraca wysoka, niespełna 76-metrowa wieża zwieńczająca kościół. We wnętrzu znajdują się zabytkowe organy. 
 
Ruiny kościółka św. Anny
Jest najstarszym zabytkiem sakralnym na terenie dzisiejszych Świebodzic. Był to kościół o charakterze obronnym, w stylu romańskim. Można przypuszczać, że jego początki sięgają XI wieku, albo i wcześniej, kiedy to Pełcznica należała do Komesa Imbrama - bliskiego doradcy księcia Henryka Brodatego.
 
Kościół św. Franciszka
Początki obiektu sięgają XII wieku. W 1224 r. drewniany kościółek wraz  z wiernymi spalili Tatarzy zmierzający pod Legnicę. Kościół odbudowano w kilka lat po pożarze w I połowie XIII wieku. Po II wojnie światowej, w czasie renowacji wnętrz odkryto cenne malowidła (polichromie) z XIII - XIV wieku przedstawiające m.in. postać św. Krzysztofa. Na zewnątrz kościółka zachowane są detale kamieniarki gotyckiej. W 2007 r. został odrestaurowany fresk św. Krzysztofa i barokowy ołtarz główny. 
 
Krzyże pokutne
W Świebodzicach znajduje się grupa ciekawych zabytków zaliczanych do grupy prawno – archeologicznej. Są to czternastowieczne krzyże pokutne. Trzy zlokalizowane są w dzielnicy Ciernie, zaś jeden przy obwodnicy miasta.
 
Ruiny Pałacu Wdów
Pałac został wzniesiony prawdopodobnie w połowie XVIII wieku przez Hachbergów z Książa. Pałac nigdy nie został ukończony i od wojen napoleońskich popada w ruinę.
 
Brama Książańska
W Świebodzicach znajduje się główna brama wejściowa do zespołu parkowo-pałacowego w Książu. Brama pochodzi z XVIII wieku i zwieńczona jest kamiennymi lwami. Po obu stronach obiektu znajdują się domki szwajcarskie , w których niegdyś mieszkali odźwierny i ogrodnik.
 
Zabytkowe grobowce
W Świebodzicach znajdują się godne uwagi nagrobki rodziny Becker oraz kwatera rodziny Kramsta, mieszkańców najbardziej zasłużonych dla świebodzickiego przemysłu. Oba obiekty wpisane są na listę zabytków.
 
Książański Park Krajobrazowy
Na jego obszarze znajdują się liczne atrakcje turystyczne, wśród nich średniowieczne zamki (Książ, Cisy), Sudecki Ogród Dendrologiczny, palmiarnia w Lubiechowie. Pomiędzy Szczawienkiem a Pełcznicą ciągnie się najgłębszy wąwóz wędrowny w Europie. Jest to miejsce niezwykle urokliwe i bajeczne. Jego ściany sięgające nawet 100 metrów wysokości, tworzą miejscami kilkudziesięciometrowe przepaście. Wąwóz porasta las mieszany z licznymi gatunkami drzew. Wędrując tędy można napotkać pozostałości po wejściach do sztolni hitlerowskich budowanych w okolicy podczas II wojny światowej. U wylotu wąwozu, w Pełcznicy znajduje się cis "Bolko"- najstarszy cis w Sudetach.
 
Wodne Centrum Rekreacji
Na Osiedlu Piastowskim znajduje się jedna z najbardziej atrakcyjnych pływalni w regionie. Do dyspozycji korzystających z akwenu są gejzery wodne, bicze, jacuzzi, brodzik dla najmłodszych, sauny - fińska i parowa oraz basen o długości 25 metrów. Największą atrakcją jest jednak 60-cio metrowa zjeżdżalnia wychodząca na zewnątrz budynku. 
 
Kolej
Pierwszy pociąg wjechał do Świebodzic już w 1843 roku. Linia kolejowa łącząca Wrocław ze Świebodzicami była pierwszą linią kolejową w Sudety. Na terenie miasta zlokalizowane są dwa dworce: "Stary", już nieczynny, na którego obszarze znajdują się prawdopodobnie najstarsze w Polsce magazyny dworcowe oraz obecny dworzec. Może się on poszczycić swoim nietypowym położeniem. Jako jedyny w Polsce zlokalizowany jest bowiem na łuku o najmniejszym promieniu. Cały układ torów w okolicach dworca ma niespotykany kształt litery "S". Stąd wielu podróżnych zastanawia się dlaczego pociągi na świebodzickim dworcu "krzywo" stoją. To również z tego dworca odjechał w 1945 roku w kierunku Wałbrzycha tajemniczy pociąg, znikając gdzieś w pobliskich górach.
 
Szlaki turystyczne
Świebodzice znajdują się na czerwonym szlaku turystycznym biegnącym od Pełcznicy przez Książ do Przełęczy Walimskiej. Przez Pełcznicę biegnie również zielono znakowany Szlak Zamków Piastowskich. Rozpoczyna się on na zamku Grodziec i kończy na zamku Grodno. W samym mieście poprowadzono szlak czarny będący łącznikiem Dworca PKP z ulicą Świdnicką. Warto jednak wybrać się na wycieczkę również nieoznakowanymi trasami. Godnymi polecenia są ścieżki w wąwozach Pełcznicy i Szczawnika. Czekają tam na wędrowca gołoborza, urwiste skały bujnie porośnięte przez niemal wytrzebione w Sudetach buki. Tworzą one wraz z powykręcanymi dębami i sosnami niezapomniane widoki. 
 
Rezerwat przyrody „Przełomy pod Książem” 
Jest to leśny rezerwat położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego (w obrębie gmin Świebodzice i Wałbrzych). Stanowi obszar Natura 2000. Utworzono go w 2000 r. Zajmuje powierzchnię 231,41 ha. Celem istnienia rezerwatu jest ochrona krajobrazu przełomów potoków Pełcznicy i Szczawnika o naturalnym charakterze wraz z różnorodnością fauny i flory. 98% powierzchni rezerwatu pokrywają zbiorowiska leśne. Strome zbocza są porośnięte drzewostanem grądowym z dominacją lipy drobnolistnej. Występuje również kwaśna buczyna, las łęgowy i dąbrowa. Łącznie lasy liściaste zajmują tu prawie 130 ha. Inne rośliny to m.in. cis, barwinek pospolity, parzydło leśne, śnieżyca wiosenna, czarka szkarłatna, paprotka zwyczajna, różanecznik złoty. Najbardziej bodaj znanym obiektem jest kilkusetletni cis Bolko położony na skraju rezerwatu, w świebodzickiej dzielnicy Pełcznica. Na terenie rezerwatu stwierdzono obecność m.in. rzekotki drzewnej, gniewosza plamistego, puchacza, salamandry plamistej, muchołówki białoszyjej, liczne kruki i dzięcioły. Ponadto w podziemiach zamku Książ zamieszkuje 8 gatunków nietoperzy.
 
Fresk św. Krzysztofa w kościele św. Franciszka z Asyżu
Orient Express na świebodzickim dworcu
Miejskie fortyfikacje o poranku
Mury obronne miasta
Ruiny kościółka św. Anny w Pełcznicy
Ruiny kościółka św. Anny w Pełcznicy
.Panorama śródgórskiej Pełcznicy
Ratusz
Wodne Centrum Rekreacji
www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457587 odwiedzin