Zdjęcia
Śródmieście z panoramą Gór Wałbrzyskich

Śródmieście z panoramą Gór Wałbrzyskich

Muzeum Przemysłu i Techniki

Muzeum Przemysłu i Techniki

Zabudowania Stada Ogierów Książ

Zabudowania Stada Ogierów Książ

Zabytkowa Palmiarnia z 1914 r.

Zabytkowa Palmiarnia z 1914 r.

Zamek Książ

Zamek Książ

Palmiarnia

Palmiarnia

Miejscowości

Wałbrzych  zwiedzaj aktywnie !

Wałbrzych położony jest w centralnej części Sudetów Środkowych w malowniczej kotlinie, nad którą rozciągają się lesiste pasma Gór Wałbrzyskich. Choć to drugie pod względem wielkości miasto Dolnego Śląska, to nie odczuwa się tu  atmosfery dużej aglomeracji, głównie za sprawą  gór, które ukształtowały jego topografię. Wałbrzych jest bardzo „zielonym” miastem - lasy i łąki zajmują ponad połowę miejskiej powierzchni. Przyrodniczą atrakcją Wałbrzycha są muflony zamieszkujące Książański Park Krajobrazowy. Zielona sceneria stworzona przez naturę służy mieszkancom i turystom. Każdy spragniony zdrowego wysiłku, aktywnej turystyki, szukający wytchnienia w kontakcie z przyrodą i zabytkami znajdzie tu coś dla siebie.

 • wymarzone tereny dla amatorów kolarstwa górskiego. Na terenie miasta wytyczono ok. 100 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności, gdzie zmaga się czołówka europejskiego kolarstwa górskiego. Jedna z najciekawszych tras biegnie przez Książański Park Krajobrazowy. W tym roku w lipcu zapraszamy do udziału w Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB!
 • entuzjaści hippiki mogą korzystać z usług Stada Ogierów Książ, który dysponuje dużym hipodromem, przepiękną krytą ujeżdżalnią i własnym pensjonatem,
 • na sympatyków pieszych wędrówek czeka ponad 50 km znakowanych szlaków turystycznych prowadzących na szczyty górskie i do wielu zabytkowych miejsc,
 • naturalna skałka wspinaczkowa położona niedaleko Zamku Książ przyciąga początkujących alpinistów.


Z zabytkowych atrakcji w Wałbrzychu warto zobaczyć:

ZAMEK KSIĄŻ
(dawne nazwy to Fürstenberg lub Fürstenstein). Największy zamek na Dolnym Śląsku, trzeci co wielkości w Polsce. Majestatyczny kolos zbudowany na skale, bajecznie wtopiony w Książański Park Krajobrazowy.  Leży w północnej części miasta nad doliną Pełcznicy na wysokości około 395 m n.p.m. Zbudowany  w XIII w. przez księcia świdnickiego Bolka I, w ciągu stuleci wielokrotnie rozbudowywany stanowi obecnie urzekający konglomerat wielu stylów architektonicznych. Imponująca bryła zamku mieści ponad 400 pomieszczeń w tym reprezentacyjne sale, salony wystawowe, sale konferencyjne oraz  komfortowe wnętrza hotelowo -gastronomiczne. Wspaniałe plenery przyciągają filmowców i  artystów. Można tu odpocząć obcując z historią, w otoczeniu zieleni i ciekawie spędzić czas, bowiem Zamek to centrum kulturalno - wystawiennicze regionu, siedziba cenionej w kraju Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ” oraz miejsce wielu prestiżowych imprez, z których największą popularnością cieszy się Festiwal Kwiatów i Sztuki i Międzynarodowy Festiwal
Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy.

Wałbrzych, ul. Piastów Śl. 1
tel. + 48 74 6643800, 
www.ksiaz.walbrzych.pl


Stado Ogierów „Książ”
Położone na terenie kompleksu pałacowo - parkowego Zamek Książ, wybudowany w pierwszej połowie XIX w.,  niegdyś stajnia i powozownia Zamku Książ. Posiada jedną z najpiękniejszych w Europie krytą ujeżdżalnię o powierzchni 800m2, wybudowaną z drewna modrzewiowego. Odbywają się tu międzynarodowe zawody w powożeniu i ujeżdżeniu oraz aukcje koni, organizowane są także obozy jeździeckie.

Wałbrzych, ul. Jeździecka 1
tel. +48 74 840 58 67
www.stadoksiaz.pl 


Ruiny zamku Stary Książ
Romantyczna ruina stylizująca gotyk w postaci trójkątnego zamku z dwoma podzamczami. Zbudowane naprzeciwko głównego zamku, po drugiej stronie Pełcznicy w Książańskim Parku Krajobrazowym, w latach 1794 – 1799 przez malarza i architekta Krystiana Wilhelma Tischbeina dla Henryka VI Hochberga. Dolne piętra zamku zajmowała restauracja oraz pomieszczenia mieszkalne dla gości. Już w 1800 roku na zamku odbył się turniej rycerski dla uświetnienia pobytu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.


Palmiarnia
„Ogród Zimowy” najstarszy w Polsce, zbudowany w latach 1911 – 1914 z polecenia Jana Henryka XV Hochberga, w hołdzie dla pięknej żony księżnej Marii Theresie von Pless zwanej Daisy. Jak na owe czasy, Palmiarnia była obiektem imponującym, niesłychanie wysokim (wysokość kopuły 15 m.), a co ciekawe, wnętrze obiektu zostało wyłożone tufem wulkanicznym pochodzącym z Etny na Sycylii, tworząc groty, skały i kaskady. Obok palmiarni istniał ogród japoński,
rosarium, ogród owocowo - warzywny i obszar przeznaczony pod uprawę krzewów. Po ukończeniu budowy sprowadzono do Palmiarni ok. 80 gatunków roślin, a wśród nich wyrośnięte już palmy daktylowe, które można podziwiać do dziś.

Adres:
Wałbrzych, ul. Wrocławska 158
tel. +4874 6663315


Muzeum Przemysłu i Techniki
Skansen budownictwa górniczego XIX wieku, oddział Muzeum w Wałbrzychu.
Pierwsza historyczna informacja o wydobyciu węgla na terenie Wałbrzycha pochodzi z 1561 r i dotyczy Białego Kamienia – dzielnicy Wałbrzycha. Górnictwo rozwijało się tu przez 500 lat, a czasy największej prosperity przypadają na wiek XIX i XX. Po likwidacji wałbrzyskich kopalń pod koniec XX w., pozostało wiele wciąż czynnych urządzeń górniczych, które w 2000 r. częściowo udostępniono do zwiedzania, tworząc Muzeum Przemysłu i Techniki. Mieści się ono w zabytkowym kompleksie architektoniczno – przemysłowym nieczynnej kopalni „Julia”. Najciekawsze elementy Muzeum Przemysłu i Techniki to:

 •  wieże wyciągowe szybu Julia z 1893 r. i szybu Sobótka z 1902 r.,
 •  wielkogabarytowe elektryczne maszyny wyciągowe z 1911r.,
 •  Sztolnia „Julia” wyposażona w górnicze maszyny i urządzenia,
 •  łańcuszkowa łaźnia górnicza z 1915 r.,
 •  ekspozycja kamieni górniczych – najstarszy z 1739r.,
 •  budynek kotłowni z 1882 r.,
 •  sortownia węgla z 1888 r. oraz  łaźnia górnicza z 1915 r.,

Adres:
Wałbrzych, ul. Wysockiego 28
tel +4874 6646032, 33, 34


Muzeum w Wałbrzychu
Muzeum mieści się w zabytkowych wnętrzach XVIII – wiecznego pałacu, należącego niegdyś do kupieckiej rodziny Albertich i prowadzi swoją działalność nieprzerwanie od 1926r. Na stałych wystawach prezentuje geologię – minerały, skały i skamieniałości Dolnego Śląska, a także ceramikę wałbrzyską i innych znanych wytwórni europejskich.

Adres:
Wałbrzych, ul. 1 Maja 9
tel. +48 74 664 60 30
www.muzeum.walbrzych.pl

TRASY ROWEROWE  WAŁBRZYCHA
Jedną z niewątpliwych atrakcji Wałbrzycha i jego najbliższych okolic są ponad 100-kilometrowe dobrze oznakowane i utrzymane trasy rowerowe przeznaczone do uprawiania kolarstwa górskiego i rekreacyjnego. Odbywają się na nich różne imprezy kolarskie, np. Mistrzostwa Europy MTB, Mistrzostwa Europy w Trialu, Puchar Europy w Trialu, Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB, Grand Prix MTB i Cross Country. Oprócz walorów sportowych dają możliwość podziwiania pięknych widoków, poznawania przyrody i zabytków. 
Zapraszamy na stronę www.mtb.walbrzych.pl

Do zobaczenia w Wałbrzychu !

 

fot. Krzysztof Żarkowski

Stado Ogierów Książ - hipodrom
Zamek Książ
Widok na śródmieście
Zamek Książ - Brama wejściowa
Muzeum Przemysłu i Techniki
Zabytkowa Kryta Ujeżdżalnia
Zamek Książ - dziedziniec
Zamek Książ - fasada zachodnia
Stado Ogierów Książ
Książ - wnętrza zamkowe - Sala Maksymiliana
Wałbrzych nocą
Muzeum w Wałbrzychu
Ruiny zamku Nowy Dwór z XIV w.
www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457499 odwiedzin