Zdjęcia
Biskupia Kopa

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa

Gwarkowa Perć

Gwarkowa Perć

Gwarkowa Perć

Gwarkowa Perć

Pasma górskie

Góry Opawskie

 

 Góry Opawskie
Góry Opawskie to najbardziej na wschód wysunięty fragment polskich Sudetów i jedyny górski obszar na terenie województwa opolskiego. Po polskiej stronie góry te zajmują niewielką powierzchnię ok. 130 km², a rozciągłość równoleżnikowa wynosi 22 km co stawia je pośród mniejszych grup górskich w Polsce. Kulminacyjnym szczytem jest Biskupia Kopa (890m n.p.m.) z kamienną wieżą widokową znajdującą się juz po czeskiej stronie wierzchołka. Poniżej Kopy znajduje się schronisko turystyczne zbudowane w latach 20. XX w.
Do Gór Opawskich zalicza się także obszar na zachód od Głubczyc z najwyższym szczytem - Granicznym Wierchem (Hranicki Vrch) 541m n.p.m. na wierzchołku którego także znajduje się wieża widokowa. Ta część opisywanego pasma jest mało znana i praktycznie nie posiada infrastruktury turystycznej, ale jest bardzo malownicza i zadowoli każdego turystę lubiącego spokój i ciszę.
Zdecydowana większość obszaru Gór Opawskich znajduje się na terytorium czeskim, gdzie pasmo to nazywane jest Zlatohorską Vrchowiną z najwyższym szczytem – Přičny Vrch (Poprzeczna Góra) – 975 m n.p.m., który jest jednocześnie najwyższym wierzchołkiem całego pasma Gór Opawskich. U stóp, Přičnego ulokowało się malownicze miasteczko – Zlate Hory.
Góry Opawskie charakteryzują się stromymi zboczami i kopulastymi szczytami, występują tu liczne formy skalne, groty i dawne kamieniołomy wypełnione malowniczymi oczkami wodnymi. W dużym procencie porośnięte są lasem liściastym i mieszanym co jest ewenementem w Sudetach gdzie przeważa monokultura świerkowa. Bogata jest tu także fauna. W 1988r. utworzono „Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”. Obszar parku wynosi prawie 5 tys. ha. Na jego terenie znajdują się dwa florystyczne rezerwaty przyrody: „Las Bukowy” i „Cicha Dolina” oraz jeden rezerwat krajobrazowo – geologiczny „Nad Białką” chroniący pozostałości dawnych sztolni i płuczek, dokumentujący bogatą historię górnictwa złota na tym terenie. W Zlatych Horach znajduje się skansen prezentujący dawne techniki pozyskiwania tego szlachetnego kruszcu.

Infrastruktura turystyczna w Górach Opawskich jest dobrze rozwinięta.

Szlaki piesze
Szlaki piesze mają długość przeszło 100 km., docierając w najciekawsze tereny Gór Opawskich. Najwięcej szlaków przebiega w masywie Biskupiej Kopy o różnej skali trudności. Jednym z nich jest Główny Szlak Sudecki koloru czerwonego im. Mieczysława Orłowicza zaczynający się na stacji PKP w Prudniku. Do ciekawych tras zaliczyć należy 10 km pętlę niebieskiego szlaku pomiędzy znanymi miejscowościami turystycznymi Pokrzywną i Jarnołtowiem. Szlak przechodzi przez nieczynne kamieniołomy oraz kilka punktów widokowych znajdujących się na wychodnych skałach nad doliną Złotego Potoku. Osoby lubiące cisze i spokój zadowoli żółty szlak łączący Prudnik z Trzebiną przechodzący przez malownicze wzgórza Lasu Prudnickiego.

Turystyka rowerowa
Kolarstwo w Górach Opawskich ma długą tradycję. To właśnie z Prudnika pochodzą polskie legendy tego sportu jak Franciszek Surmiński czy Stanisław Szozda mieszkający tu na stałe. Prężnie działają lokalne oddziały PTTK.
W ostatnich latach powstało wiele znakowanych szlaków docierających również na stronę czeską. Szczególnie warty polecenie jak transgraniczny szlak Prudnik – Jindrichov liczący 10 km. Na szlaku tym znajdują się tablice informujące nas o historii mijanych atrakcji. Szlak oficjalnie otwarto podczas Europejskiego Tygodnia Turystyki UECT 2010.
Przez Góry Opawskie przechodzi znany „Szlak Czarownic” koloru czarnego, liczący 225 km prowadzący przez historyczne ziemie Księstwa Nyskiego. Dzięki tej trasie odwiedzamy największe atrakcje pogranicza polsko – czeskiego i zapoznajemy się z niechlubną historią procesów czarownic na tym terenie.
Dla wymagających kolarzy w masywie Biskupiej Kopy przebiega najbardziej forsowna trasa rowerowa docierająca na szczyt najwyższej góry województwa opolskiego. Ten szlak nadaje się tylko dla rowerów górskich.

Prudnik, Głuchołazy
Warto odwiedzić dwa największe miasta Gór Opawskich.
Głuchołazy to ok. 15 tys. miasto, które jako jedno z dwóch na ziemi opolskiej nie zostało zniszczone podczas działań wojennych ostatniej wojny. Jest tu wiele zabytków w tym bardzo ciekawy kościół Św. Wawrzyńca w którym można dostrzec pozostałości architektury romańskiej. Warto wejść na średniowieczną Wieżę Bramy Górnej (punkt widokowy) i pospacerować po wyremontowanym Parku Zdrojowym.
Prudnik to miasto 23 tys. Dawniej dominował tu przemysł włókienniczy, dziś miasto zmierza w kierunku turystyki. Najcenniejszym zabytkiem jest Wieża Woka, jedna z najstarszych budowli tego typu w Polsce i jedyna pozostałość po prudnickim zamku (obecnie punkt widokowy). W centrum miasta znajduje się Muzeum Ziemi Prudnickiej ulokowane w średniowiecznych basztach oraz Centrum Tradycji Tkackiej jako filia muzeum prezentująca bogatą historię włókiennictwa, gałęzi gospodarki, która rozwijała Prudnik w dziejach jego historii. Po fabrykantach żydowskiego pochodzenia – Fränklach pozostały XIX w. wille. Najcenniejszą jest Willa Hermana Fränkla w której można podziwiać wiele oryginalnych detali architektonicznych. Dziś to siedziba Prudnickiego Ośrodka Kultury. Ciekawie prezentuje się obszerny rynek z majestatyczną wieżą ratuszową i barokowymi pomnikami.

Sanktuarium Św. Józefa (zobacz więcej)
Innym godnym uwagi miejscem w Górach Opawskich jest Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku – Lesie (3 km od centrum Prudnika), gdzie w latach 1954 – 55 więziony był Prymas Stefan Wyszyński. Można zwiedzić tu celę Prymasa oraz wejść na wieżę widokową. Corocznie organizowane są różne imprezy tj. Zlot motocyklowy, czy spotkanie młodzieży z prudniczaninem oo. Janem Górą w ramach „Przystanku Prudnik”. Z Sanktuarium odchodzą liczne trasy turystyczne prowadzące do innych atrakcji Gór Opawskich.

Turystyka zimowa
Narciarstwo nie jest zbyt popularne w Górach Opawskich ze względu na dość ciepły klimat, mimo to są i powstają nowe trasy biegowe. Działają sekcje narciarskie w lokalnych oddziałach PTTK, które za cel główny obrały propagowanie tej dyscypliny sportu. Narciarstwo zjazdowe można uprawiać po stronie czeskiej. Najbliższe wyciągi znajdują się parę minut jazdy samochodem od granicy państwa.

Noclegi, gastronomia
Bogata jest oferta noclegowa i gastronomiczna. Szacuje się, że w Górach Opawskich jest około 5 tys. miejsc noclegowych o różnym standardzie. Coraz więcej jest tanich obiektów noclegowych tj. agroturystyka, pokoje gościnne czy schroniska młodzieżowe (Prudnik, Wieszczyna, Pokrzywna, Głuchołazy). Coraz więcej powstaje punktów gastronomicznych gdzie zjemy smaczniej i taniej niż w czeskich restauracjach.

Dzięki układowi z Schengen Góry Opawskie na powrót zostały połączone z najwyższym pasmem górskim Sudetów Wschodnich – Jesenikami, co znacznie uatrakcyjniło ten rejon Opolszczyzny turystycznie. Widoczne jest to poprzez wspólne projekty polsko – czeskie tj. rozbudowę infrastruktury turystycznej łączącą obszar pogranicza obu krajów. Systematycznie rozbudowuje się baza noclegowa i gastronomiczna. Tworzone są nowe produkty turystyczne. Pomimo tego, Góry Opawskie oprócz masywu Biskupiej Kopy, są wciąż tajemniczym, spokojnym i mało znanym obszarem górskim w Sudetach, który warto odwiedzić.
 

 tekst Wojciech Góra

 

fot. Piotr Dobrowolski i Wojciech Góra
 
 
Widok z Trupiny
Wieża widokowa na Biskupiej Kopie
Wieża widokowa na Koziej Górze
Prudnik - stare miasto
Sanktuarium Św. Józefa
Skałki Karolinki
Ścieżka rowerowa
www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457523 odwiedzin