Pasma górskie

SUDETY

Sudety ciągną się łukiem o długości 300 km. na południowym-zachodzie Polski wzdłuż granicy Polsko-Czeskiej. Nazwa Sudety pochodzi z II w. n.e. - użył jej geograf  i astronom Klaudiusz Ptolemeusz, a na mapach pojawiła się od XV wieku.

Obecny wygląd Sudetów jest wynikiem długotrwałych procesów górotwórczych i denudacyjnych, kiedy to góry były wypiętrzane a następnie niszczone. W wyniku orogenezy alpejskiej większość górotworu została odmłodzona, grube i sztywne fragmenty skorupy ziemskiej uległy potrzaskaniu, a część środkowa górotworu została wypiętrzona wzdłuż wielkich uskoków o ponad 1000 m. Jest to obszar o krajobrazie gór średnich i budowie zrębowej. Składają się z wielu grup i pasm górskich, które poprzecinane są dolinami rzek oraz kotlinami śródgórskimi. Przeważają tu długie grzbiety o łagodnych stokach i płaskich wierzchowinach, ponad nimi wznoszą się łagodne kopuły szczytów. Doliny rzek i przełęcze dzielą Sudety na trzy części: Sudety Zachodnie - od Bramy Łużyckiej po Bramę Lubawską, Sudety Środkowe - po Przełęcz Międzyleską, dolinę Nysy Kłodzkiej i Przełęcz Kłodzką, Sudety Wschodnie - po Bramę Morawską.

Klimat Sudetów określa się jako górski z wpływami oceanizmu. Temperatura obniża się wraz z wysokością , ale rosną opady. Roślinność układa się piętrowo. W reglu dolnym spotkamy posadzone przez człowieka świerki (niegdyś rosły tu lasy jodłowo - bukowe; do dziś zachowały się jedynie w rezerwacie Puszczy Śnieżnej Białki w Górach Bialskich). W reglu górnym występuje także las świerkowy, a ponad granicą lasów (w Karkonoszach) rozciąga się piętro kosodrzewiny i roślinności alpejskiej.

Najwyższe szczyty:

Góry Bardzkie (Kłodzka Góra, 765 m n.p.m.),

Góry Bystrzyckie (Jagodna, 977 m n.p.m.),

Góry Izerskie (Wysoka Kopa, 1126 m n.p.m.),

Góry Kaczawskie (Skopiec, 724 m n.p.m.),

Góry Kamienne (Waligóra, 934 m n.p.m.),

Góry Opawskie (Biskupia Kopa, 889 m n.p.m.),

Góry Orlickie (Orlica, 1084 m n.p.m.),

Góry Sowie (Wielka Sowa, 1015 m n.p.m.),

Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki, 919 m n.p.m.),

Góry Wałbrzyskie (Borowa, 854 m n.p.m.),

Góry Złote (Postawna, 1124 m n.p.m.),

Karkonosze (Śnieżka, 1602 m n.p.m.),

Masyw Ślęży (Ślęża, 718 m n.p.m.),

Masyw Śnieżnika (Śnieżnik Kłodzki, 1425 m n.p.m.),

Rudawy Janowickie (Skalnik, 945 m n.p.m.),

Góry Bialskie (Rudawiec  1105 m n.p.m.)

 

www.sudety.info.pl © FUH WebProjekt 2015 - 5457505 odwiedzin